Ak radi píšte alebo by ste s tým len chceli začať, je tu pár rád, ktoré Vám pomôžu vylepšiť Vaše príbehy. Lebo príbeh nie je len o tam aký je dlhý a niekedy nestačí ani dobrý nápad, pokiaľ ho nerozviniete. Tu sú typy, ako na to.
- Nezanedbajte žiadnu postavu
Všetky postavy vo vašom príbehu, hlavé alebo aj vedľajšie, sú v konečnom dôsledku rovnako dôležité. Utvárajú dej, rozprávajú ho. Preto im venujte pozornosť. Vytvorte im minulosť, vykreslite ich motívy. Každý kvôli niečomu koná, tak ako koná. To musí byť jasné aj u vašich postáv.
- Motívy
Motívy sú hádam najdôležitejšia časť výstavby deja. Neustále sa pýtajte prečo. Prečo by Vaša postava konala takto? Prečo to malo taký dopad? Otázkou „prečo“ sa dopracujete až k úplnej podstate deju. Bez jasných motívov je dej mdlý a nejasný.
- Opisy
Ak aj nepatríte k opisným typom, je dôležité opisom venovať pozornosť. Čitateľ sa tak ľahšie spojí s prostredím, keď ho opíšte. Rovnako aj opis charakteru. Postava sa tak stane realistickejšou a uveriteľnejšia. Neopisujte len výzor Vašej postavy ale aj jej vnútorné prežívanie a pocity.
- Vzťahy
Vzťahy medzi postavami sú viac než dôležité. Je preto dobré vykresliť ich uveriteľne. Riaďte sa samotnými postavami a ich motívmi, o ktorých sme už hovorili. Postavy by mali prejavovať rôzne emócie voči rôznym ľuďom. Napríklad voči niekomu by mali prejavovať vrelšie city a voči niekomu by mali byť ľahostajný.
- Konštantnosť
Ak sa raz rozhodnete ísť jedným smerom, mali by ste ty ten smer udržať. Rovnako aj pri postavách. Nemali by konať raz tak a raz inak. Ubralo by im to na uveriteľnosti. Ak je raz vaša postava neberie veci vážne, nemeňte to v polovici príbehu. Zachovajte aj tón, v akom dej píšte. Ak je to viac komédia, určite neskĺzavajte k veľmi vážnym témam. Určite sa môžete zaoberať aj závažnejšími problémami, hoci aj v komédii. Ale nemali by ísť o kazateľstvo, ktoré by v takom žánri pôsobilo silene.