Počítač sa dnes stal akousi samozrejmou výbavou takmer každého dieťaťa už prakticky od útleho veku. Zmenila sa totiž aj doba, hlavne z pohľadu technológie a jej využitia, respektíve jej potreby a našej rastúcej odkázanosti a postupnej závislosti od zariadení, ktoré majú prístup k internetu a disponujú potrebnými aplikáciami či softvérom.
Ale povedzme si pravdu, dieťa je dieťa a pod pojmom počítač si predstaví najmä zábavu a nekončiaci čas trávený pri populárnych videohrách.
Z tohto pohľadu nastávajú celkom reálne obavy viacerých rodičov z toho, aby aj ich dieťa nepodľahlo novodobej závislosti, ktorá v nejednom prípade prerastie do nezdravej a neprimeranej podoby. Potomok začne žiť život vo videohre a reálny život mu bude pretekať cez prsty. Pochopiteľne, dnes takmer všetky ratolesti trávia pri počítači čas pravidelne a v pomerne častej podobe, s tým už asi nič nepravíme, ale viaceré z nich našťastie nezabúdajú na sociálny život a pohyb po vonku. Môžeme sa teda zamyslieť, počítač je zábavou, alebo závislosťou?
Myslím si, že obojím, ale je skutočne potrebné postrehnúť, či sa v konkrétnom prípade, respektíve u konkrétneho dieťaťa neprejavuje závislosť vo vyššej miere, než u jeho rovesníkov. Dnešná generácia rodičov prakticky využíva túto technológiu takisto a vidí v nej praktického pomocníka, pričom tieto možnosti nesmieme odopierať ani našim ratolestiam. Ale samozrejme nesmieme tolerovať, ak je syn alebo dcéra pri počítači nonstop. V takom prípade však naše nervy a krik v podstate nič nevyriešia, len dodajú silu k ešte väčšej rebélii v podobe uzavretia sa dieťaťa k svojej virtuálnej zábave.
- Efektívnejšie je začať sa s dieťaťom o jeho virtuálnom svete rozprávať, ale nepodvoliť sa mu. Po tomto rozhovore mu následne rovnocenným spôsobom vysvetliť, že tráviť pri hrách alebo určitých stránkach celý svoj voľný čas nie je také cool, ako si náš syn/dcéra možno myslí.
Ľahšia situácia nastáva v prípade, ak sa jedná o dieťa v útlejšom veku, ktorého aktivitám na počítači môžeme učiť my sami a to v tej prospešnej, relatívne zdravej miere. Túto mieru by sme sa však mali pokúsiť aplikovať aj v situácii tínedžera vzájomnou dohodou. Tínedžer či deťa môže tráviť čas pri počítači pravidelne, ale v určitých intervaloch.