Predpríprava
Na to, aby ste so svojim psom mohli začať trénovať povel „zostaň“, musí zvládať minimálne jeden z povel „sadni“, alebo „ľahni, ideálne však oba. Ak váš pes ešte neovláda tieto dva základné úkony, na „ zostaň“ zatiaľ zabudnite a poriadne dotrénujte ich. Ak neviete, či ste ich už zvládli, alebo je ešte potrebný cvik, pes musí na tieto povely reagovať pohotovo, okamžite a bez akéhokoľvek zaváhania.
Učíme sa zostať
V skutočnosti sa nejedná o nič zložité, alebo náročné. Problémom väčšiny psov je to, že sú na svojho majiteľa príliš naviazaný a navyše sú zvyknutí na to, že sa pri výcviku nachádzajú v jeho bezprostrednej blízkosti. Preto je dobré, ak vám na začiatok niekto s tréningom „zostaň“ pomôže.
- Psa majte pripnutého na vôdzke, na ktorej ho bude držať niekto druhý. Ak vám s výcvikom nemá kto pomôcť. psa uviažte o strom, alebo iný pevný predmet.
- Zaujmite ho granulou, alebo hračkou. Pes musí venovať pozornosť iba vám a nie vášmu ľudskému spoločníkovi. Ten bude plniť iba funkciu stĺpu.
- Vyslovte povel „sadni“, poprípade „ ľahni“. Väčšinou je sadnutie o niečo ľahšie, vyberte si však ten povel, ktorý váš pes zvládol lepšie.
- Následne vyslovte ráznym tónom povel „zostaň“ a od psa odíďte na vzdialenosť pol metra. Ak by sa okamžite postavil, vráťte sa k nemu a povel zopakujte, takto pokračujte až do vtedy, keď váš pes pochopí, že má ostať sedieť, alebo ležať.
- Počkajte maximálne päť sekúnd, pristúpte späť k psovi a poriadne ho odmeňte.
- Ak pes zvládne sedieť bez pohnutia, postupne zväčšujte vzdialenosť a čas. Nikdy však nezabudnite na priadnu odmenu a výcvik príliš nenaťahujte. Bez prestávky cvičte maximálne päť minút. Potom sa môžete so psom pohrať, alebo prejsť a ešte jednu päťminútovku zopakovať.
Dokonale zvládnutý povel „zostaň“ musí fungovať aj medzi inými ľuďmi, či psami, taktiež na rušných miestach a v akejkoľvek situácii. Ak teda zvládnete tieto základy a pes vydrží bez pohnutia čakať i dve minúty, pokojne sa presuňte na o čosi rušnejšie miesto a trénujte ďalej.