Chcel by ste si posedieť s kávou a popritom počúvať zvuky tečúcej vody, ale bohužiaľ bývate v paneláku, takže to nejde? Verte, že ide. Na mojom balkóne funguje jazierko už niekoľko rokov a dokonca som sa postaral aj o to, aby v ňom voda naozaj žblnkotala. Nemusíte si platiť ani žiadnu stavebnú firmu, pretože jeho výrobu zvládnete bez problémov aj sami.
Výber správnej nádoby
Na začiatok budete potrebovať nejakú väčšiu nádobu z hliny, keramiky, poprípade plastu, alebo kovu. Mne na tento účel poslúžila naozaj stará detská, kovová vanička. Na prvý pohľad vyzerala strašne. Daroval mi ju kamarát, keď som mu spomenul môj plán s jazierkom na balkóne. Po troche úprav je z nej to najreprezentatívnejšie mini jazierko na svete. v mojom prípade má moja vodná oáza rozmery okolo metra štvorcového, možno trochu menej. Ak máte menší balkón, alebo naopak väčší, veľkosť nádoby si tomu jednoducho prispôsobte.
Stojatá verzus tečúca
Ak sa uspokojíte iba so stojacou vodou a nejakými rastlinami, tak nemusíte v podstate nič riešiť. Na dno nádoby umiestnite jemný piesok, štrk, alebo si zakúpte špeciálny substrát na pestovanie vodných rastlín. potom si do jazierka vysaďte rastlinky podľa chuti. Pokiaľ chcete, aby vám vaša voda kolovala, žblnkotala, alebo tiekla, tak budete musieť aj trošku zapracovať.
Na výber máte dve možnosti. Prvou je vodné čerpadlo, ktoré sa používa vo väčších akváriách. Zaplatíte zaňho okolo dvadsiatich až tridsiatich eur, a na takto malú vodnú plochu vám bohato postačí. Druhou možnosťou je čerpadlo na záhradné fontánky. To nie je taktiež extrémne drahé a v tomto prípade vám bude môcť voda aj striekať dohora.
Technická drobnosť na záver
Oba typy čerpadiel musia byť pripojené k elektrine. Umiestnite ich do vody a kábel vyveďte až do bytu. Ak nechcete maž stále otvorené okno, alebo dvere, tak si do múru vyvŕtajte úzku dierku, ktorou kábel pretiahnete.