Finančný poradca, kto to vlastne je? Skúsme si teda priblížiť definíciu a možno trochu motiváciu práce takéhoto človeka.
Spoločnosti, ktoré poskytujú finančné poradenstvo, rastú ako huby po daždi. To sme naozaj taká bohatá krajina, že si každý človek môže dovoliť svojho súkromného finančného poradcu? Z čoho su vlastne platení títo ľudia? Sú vôbec dôveryhodný?
Finanční poradcovia, o ktorých je reč, sú prevažne členmi podnikateľských systémov, ktoré majú charakter pyramídy. To však ešte nemusí znamenať, že sa jedná automaticky o podvodníka. Znamená to len toľko, že časť provízií, ktoré finančný poradca získal za svoju prácu, odchádza na účet človeka, ktorý je vyššie postavený ako on. Nás ako klientov sa tento systém v princípe dotýkať vôbec nemusí.
Ale čo produkty, ktoré ponúkajú?
Toto je už vážnejšia záležitosť. Pretože sa jedná priamo o naše úspory a naše financie. Keďže títo finanční poradcovia nemajú pevný príjem, ale ako mnohí iní obchodníci sú platení províznym systémom, čiže z každej uzavretej zmluvy majú určitú províziu, ide im samozrejme o to, aby získali čo najviac klientov a urobili čo najviac zmlúv. Je to veľmi podobné ako keď prídete do niektorej poisťovne a prítomný zamestnanec sa snaží presvedčiť vás na niektorý ich poisťovací produkt.
Finančné portfólio
Mnoho finančných poradcov sa snaží vytvoriť takzvaný finančný plán. Myšlienka je to veľmi zaujíma a teoreticky aj funguje, ale žiaľ, len teoreticky. Pretože na základe tabuliek a rôznych predpokladaných plánov by sa naše úspory mali vrátiť a dokonca zarobiť v určitých časových intervaloch. Avšak problém okamžite nastáva vtedy, pokiaľ po niekoľkých rokoch zistíte, že spoločnosť, cez ktorú ste investovali veľmi neprofituje. A tento scenár je takmer zaručený pre pre bežného človeka. Pokiaľ sa sami neorientujete na finančnej burze a neobchodujete s týmito prostriedkami, spoločnosti, ktoré vás zastupujú na finančnom trhu, myslia v prvom rade na seba. Klient, teda obyčajný človek, je pre nich na poslednom mieste.