Teda aspoň na internete. Mnohí si to nechcú priznať, no to čo robíte online sa ukladá a je zapamätané prevádzkovateľmi sietí. Okrem toho ani vaše dáta nemusia byť v stopercentnom bezpečí. Ak nemáte dobre zaistený počítač, mobil alebo tablet, nemusíte používať internetový prehliadač alebo aplikáciu, stačí, že ste zapojení. Ľudia sú veľmi dôverčiví a schopní zdieľať úplne všetko. Navyše im chýba opatrnosť a predvídavosť. Zdá sa to ako pekelná kombinácia, no bohužiaľ, môže byť aj horšie.
Ste to vy?
Pri pripojení zanechávate svoju stopu a nevedomky tvoríte svojho dvojníka. Najnovšie však môžete s technológiou vytvoriť presnú repliku hocikoho. Stačia vám na to fotky alebo riadne domáce vybavenie. Dotváranie videa a filmu už nepatrí len do rúk profesionálov, ale čoraz častejšie sa objavuje v rukách laikov. Aj preto sme sa príliš skoro ponorili do temného zákutia internetu, ktorý disponuje nie len vašimi informáciami, ale aj vašou tvárou.
Ako sa to robí? Pomocou špeciálnej technológie snímania sa vaša tvár oskenuje do systému a potom prenesie na tvár vo videu. Je jedno, že má iné pohlavie, farbu pleti alebo črty, hacker alebo aj amatér dokáže presne napodobniť vašu mimiku, ale aj hlas na monitore. To je už naozaj nebezpečná záležitosť. Teda pokiaľ ide o známe osobnosti, politikov alebo kriminálnikov. Koniec koncov, nikto nie je v bezpečí a mnohí si to uvedomujú. Akékoľvek vizuálne záznamy môžu klamať. Hlavne v metropolách akou je Tokyo, kde ulice monitorujú kopy kamier bez prestávky.
Dá sa s tým urobiť čokoľvek? Bohužiaľ, áno. Technológia sa môže obrátiť proti nám a neznamená to, že všetko, čo na weboch vidíme, je pravdivé. Najnovšie sú to fotky, ale aj videozáznamy. V dobe cenzúry, kedy sa Google snaží obmedziť šírenie poplašných správ a nebezpečenstvo, mu akosi uniklo, že sám je najväčším pozorovateľom a dennodenne ovplyvňuje životy miliónov. Je teda prirodzené, že takáto sila si vyžaduje opatrenia a zodpovednosť. Kto ju bude niesť pri takýchto kybernetických útokoch?