Zbieranie predmetov patrí k veľmi obľúbeným koníčkom. Niekto zbiera známky, iný zas pohľadnice, odznaky, slony, či magnetky. Medzi veľmi populárne zberateľské kúsky patria určite i mince. V tomto prípade, však hovoríme aj istom druhu investície. Minca, za ktorú dnes zaplatíte dve eurá, môže mať o päťdesiat rokov pokojne aj tisícnásobnú hodnotu. Pokiaľ by ste teda s týmto hobby chceli začať, je dobré už pred kúpou prvého kúsku čo to o minciach vedieť.
- Mince kupujte len z overeného zdroja. Informujte sa medzi zberateľmi, alebo poprípade u známych, ktorí majú nejaké skúsenosti. Takmer v každom väčšom meste, sa raz za čas konajú burzy s týmto zameraním. Druhou možnosťou sú rôzne internetové fóra, kde sa viete priamo opýtať na to, čo vás zaujíma.
- V dnešnej dobe, kedy má prístup k internetu drvivá väčšina populácie, pre vás nebude problém zohnať potrebné informácie. Nejedná sa totiž len o to kde, ale aj aké mince nakupovať. Je dôležité vedieť napríklad to, akú hodnotu majú zberateľské kúsky z jednotlivých období, alebo to, čo v súčasnosti medzi zberateľmi takpovediac letí. Zistite si aj všetky informácie o tom, aké druhy mincí sa dajú zbierať.
- Pred tým ako sa do zbierania pustíte naplno, si zaobstarajte špeciálny album na ukladanie vašich úlovkov. Na výber máte napríklad i kufríky. Tie si však nechajte na neskôr, keď vám albumy stačiť nebudú. Mince by sa nemali povaľovať kade tade, pretože sa ničia.
- O mince, ktoré si kúpite sa nemusíte nijako špeciálne starať. Vo všeobecnosti platí, že by ste ich nemali čistiť a čo najmenej obchytkávať. Biele bavlnené rukavičky sú dobrou pomôckou ako svoje poklady nezamastiť hneď po týždni.
- Ak nájdete starú mincu, ktorá je zhrdzavená, alebo zašpinená od hliny, investujte radšej pár eur do odborného vyčistenie. Ak by ste sa do toho pustili sami, mohli by ste poškodiť práve to, čo je na nej najcennejšie.