Na výrobu sirupu proti kašľu zo smrekov, sa využívajú výhradne mladé jarné výhonky.Nájdete ich na konci starých konárov. Sú dlhé približne od dvoch do piatich centimetrov. Ak by ste si neboli istí, tak ich farba je výraznejšie svetlejšia. Aby sme z nich dostali to najlepšie, je potrebné, aby sme ich zozbierali už v priebehu apríla, najneskôr v prvej polovici mája. Čím sú staršie, tým menej zdraviu prospešných látok obsahujú. Vyberte si slnečný deň, aby ste nebojovali s nadmerne mokrým materiálom.
Zo stromčekov ich nikdy netrhajte, ale opatrne odstrihnite ostrými nožnicami, tak aby ste nepoškodili výhonky ani staré konáriky. Samozrejmosťou ej aj to, že nikdy neoberáme všetky prírastky. Niekoľko ich ponechajte na strome, aby mohol rásť.
Postup výroby sirupu
Samotná výroba sirupu je veľmi jednoduchá. Podľa toho, koľko výhonkov nazbierate, si zvoľte veľkosť fľaše. Je dobré ak ju nimi zaplníte až po vrch. Vhodné sú klasické sklíčka na zaváranie. Na dno umiestnite jednu vrstvu mladých výhonkov. Na ne nasypte cukor. Či použijete klasický biely, alebo trstinový je len na vás. Naňho prídu opäť výhonky a takto pokračujete až kým nebude sklíčko plné. Nezabudnite ho zavrieť. Lepšou alternatívou je mikroténové vrecúško prichytené gumičkou. Tak bude celá zmes lepšie dýchať a zároveň do nej nič nenapadá. Pohár umiestnite na slnečné miesto. výhonky sa musia doslova vylúhovať. Po dvoch týždňoch budete mať v pohári tekutinu slabozelenej farby. Tú sceďte a nezabudnite poriadne vytlačiť aj výhonky. Sirup nalejte do sklenenej uzatvárateľnej fľaše, ktorú držte na chladnom mieste, najlepšie v chladničke. Takto vám vydrží najdlhšie.
Účinky smrekového sirupu
Tento sirup oceníte hlavne pri nádche, chrípke či nachladnutí. Medzi jeho hlavné účinky patrí rozpúšťanie hlienov, čím napomáha ich vykašliavaniu a taktiež celkovo uvoľňuje dýchacie cesty. Pri chorobe môžete užívať jednu kávovú lyžičku trikrát denne. smrekový sirup je však i dobrou prevenciou. Obsahuje totiž veľa vitamínu C, takže podporuje náš imunitný systém.