Každý občan Slovenskej republiky, už v súčasnosti vlastní občiansky preukaz s čipom. Ak nie, tak by ste mali vedieť, že ho máte neplatný. Zamysleli ste sa však niekedy, na čo elektronický čip vlastne slúži?
Komunikácia na diaľku
Už s názvu „elektronický čip“, môžeme tušiť, že takýto občiansky vieme použiť viacerými spôsobmi. Na rozdiel od starých občianskych, môžete tieto nové, použiť aj na diaľku, teda cez internet. Vďaka tomu vybavíte množstvo úradných záležitostí aj z pohodlia domova, takže nemusíte stáť hodiny v radoch a behať z úradu na úrad.
Bez BOK kódu to nepôjde
Aby ste mohli svoj občiansky využívať i elektronicky, musíte poznať svoj osobný bezpečnostný BOK kód. Ten slúži podobne ako PIN k telefónu, či platobnej karte. Pozostáva zo šiestich ľubovoľných čísel, ktoré si samozrejme určujete vy. Bez tohto kódu je vám čip doslova na nič. Potrebujete ho pri všetkom, čo chcete urobiť prostredníctvom internetu. Zvoliť, by ste si ho mali pri vydávaní občianskeho preukazu s čipom. Pokiaľ si ho však nepamätáte, alebo ste občiansky dostali ešte v dobe, kedy sa BOK kódy nevydávali automaticky, stačí zájsť na úrad a o kód požiadať. Za tento údaj nič neplatíte. Pokiaľ, by sa stalo, že váš BOK zistí niekto iný, nečakajte s jeho zmenou. Naopak, ak občiansky stratíte, bez kódu, ho nikto iný nepoužije.
Ešte jedna drobnosť a môžete sa pustiť do toho
Druhou potrebnou vecou je elektronická čítačka kariet. Tú pripojíte k počítaču a cez svoj občiansky, môžete vybaviť všetko čo potrebujete, alebo to čo náš štát v súčasnosti umožňuje. Elektronický čip však využijete nie len v štátnom, ale i súkromnom sektore. Reč je napríklad o podpisovaní zmlúv, či faktúr na diaľku.
Vo verejnom sektore, dnes vybavíte vďaka elektronickému čipu tieto úradné záležitosti:
- Nahlasovanie zmien- bydlisko, priezvisko, prepis auta
- Podávanie žiadostí
- Podávanie sťažností
- Podávanie žalôb
- Využívať služby katastra
- Využívať služby daňového úradu
- Využívať služby EHealt- elektronické zdravotníctvo
- Využívať eVoting- elektronické voľby a referendá